04.07.2024

Minister Takáč: Vďaka obrovskému úsiliu sa nám a PPA podarilo problém s priamymi platbami úspešne vyriešiť do konca júna. Opozícia strašila zbytočne!

Bratislava, 4. júla 2024Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vyplatili poľnohospodárom do 30. júna 2024 prostriedky v objeme 96,8 % z balíka Priamych podpôr. Minister Richard Takáč a generálny riaditeľ PPA Marek Čepko potvrdili aj to, že Slovenská republika neplatí sankcie.

„Všetkým zamestnancom na ministerstve aj na PPA, ktorí pracovali dňom i nocou, patrí môj obdiv a vďaka. Nemali to ľahké, opozícia útočila zo všetkých strán a vyplácanie priamych platieb použila ako zbraň proti vláde Roberta Fica. Pritom naši predchodcovia boli tí, čo nám tu zanechali znefunkčnenú agentúru a nepripravenú agendu, vinou ktorej sa meškalo tri mesiace s vyplácaním priamych platieb. Opätovne sme dokázali, že nám na poľnohospodároch naozaj záleží a všetko, čo sme sľúbili, sme aj splnili. Za nás hovoria činy,“ vyjadril sa minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč. „Opozícia strašila zbytočne, slovenskí poľnohospodári o nič neprídu, žiadne milióny neprepadnú,“ ubezpečil minister a dodal, že Slovenská republika nebude platiť ani sankcie.

Oneskorené vyplácanie priamych platieb za rok 2023 v porovnaní s minulými rokmi vzniklo v dôsledku nepripravenosti PPA na novú spoločnú poľnohospodársku politiku, predchodcami neskoro nastavenú legislatívu, nefunkčné procesy i software v rámci PPA.

Všetky platby oprávneným žiadateľom však sú a budú vyplatené. Som hrdý, že aj takto pokračujeme v našom úsilí transformovať PPA na modernú inštitúciu slúžiacu poľnohospodárom. Veľmi si vážim každého jedného zamestnanca, či na centrále PPA, alebo na regionálnych pracoviskách. Počas posledných mesiacov všetci spravili maximum pre slovenských poľnohospodárov,“ vyhlásil generálny riaditeľ Marek Čepko. Podľa jeho slov sa za polroka podarilo efektívne nastaviť procesy na vyplácanie priamych platieb a výrazne sa zlepšila komunikácia, čo urýchlilo spracovanie žiadostí poľnohospodárov. Vďaka tomu sa podarilo dohnať trojmesačný sklz.

Aktuálne je u nás vyplatených 96,8 % prostriedkov z balíka Priamych podpôr v sume 557 621 497,17 eura, vďaka čomu Slovenská republika nebude platiť sankcie EÚ. Na rozdiel od napríklad Francúzska, Talianska, Luxemburska či Bulharska, ktoré nevyplatili do konca júna limitných 95 % priamych podpôr.

Slovenská republika v predchádzajúcich šiestich rokoch vždy platila sankcie. Tento rok napriek všetkým polenám, ktoré nám hádzali pod nohy, neplatíme ani euro. Ďakujem generálnemu riaditeľovi PPA a všetkým v rezorte, ktorí sa zomkli a dokázali, že sa dajú robiť zázraky,“ dodal na záver minister Takáč.


PPA Podcast

Logo - PRV SR 2014-2020

Miestne akčné skupiny

Banner - ATIS - Agrárne trhové informácie Slovenska

Aktuálne výzvy

Metodický pokyn k zverejňovaniu výziev

CAF

ISO 37001

Naj zamestnávateľ